SZUKAJCIE A ZNAJDZIECIE

piątek, 25 października 2013

Halloweenowe odliczanie: #06 - Ewolucja WAMPIRA na dużym i małym ekranie.

Tak jak obiecałem dziś kolejna wędrówka w odmęty kinematografii "strasznej". Dziś przyjrzę się ewolucji wampira z jego wzlotami i bardzo bolesnym upadkiem w ostatnich latach.Jako, że dzieł o wampirach jest całe mnóstwo chciałbym się zatrzymywać tylko na tych przełomowych, bądź charakterystycznych dla danych lat produkcji. Zapraszam do zapoznania się z zestawieniem! 
WAMPIR W FILMIE

1.DRAKULA HALALA - 1921 - Austria/Węgry/Francja. Horror uważany dziś za zaginiony. W wampira wcielał się Paul Askonas, a film oczywiście był niemy. Taka ciekawostka, bo przecież wszyscy za dzieło kanoniczne uważają kolejny film w kolejności a więc...


 2.NOSFERATU - SYMFONIA GROZY - 1922 - Niemcy. Pierwszy klasyczny wampir Graf Orlok, zwany Nosferatu. Wciela się w niego charyzmatyczny Max Schreck. Film niemy, a jednak przerażający niektórych do dziś. 

 3.DRACULA - 1931 - USA. Wizerunek wampira ulega złagodzeniu, z bestii kryjącej się po kątach staje się dostojnym, wręcz panoszącym się dostojnikiem o twarzy Beli Lugosiego. Jak widać Amerykanie mieli tendencje do przedobrzenia od zarania Hollywoodu. 

 4.DRACULA - WERSJA HISZPAŃSKA - 1931 - Hiszpania. To samo studio tylko inny język, ot taka ciekawostka. Film ma dzięki temu inny klimat, wiadomo, kino europejskie od lat bije amerykańskie na głowę. Nawet w tematyce wampirów, przynajmniej moim skromnym zdaniem, o czym świadczą kolejne tytuły. 

 5.HORROR DRACULI - 1958 - Wielka Brytania. Punkt bardzo ważny bo w wampira wciela się Christopher Lee. Gdyby wymienić tu wszystkie filmy w jakich wcielał się w wampira to byście padaczki dostali. Jego kreacja jest bardzo mroczna i łączy w sobie cechy amerykańskiego i niemieckiego wampira.

 6.NIEUSTRASZENI POGROMCY WAMPIRÓW 1967 - USA/Wielka Brytania. Bodajże pierwsza komedia o wampirach i to jeszcze z Polańskim za kamerą. Klasyk, którym inspirowali się potem twórcy parodii tacy jak Mel Brooks. Polska krew! 

 7.DRAKULA A.D. 1972 - 1972 - Wielka Brytania. Znów pan Lee. Ale to ważny film bo pokazuje wampira jako rozpustnika, rozpasanego i seksualnie niewyżytego. Baaardzo niedobry jest ten pan wampir. A jednocześnie jakiś taki sympatyczny. 

 8.MARTIN - 1977 - USA. Strzał między oczy w reżyserii Georgea A. Romero. O młodym chłopaku zapatrzonym w filmy o wampirach, który powoli zaczyna wierzyć, że nim jest. Znakomite przestudiowanie natury psychopaty. 

 9.NOSFERATU WAMPIR - 1979 - Francja/RFN. Klaus Kinski reanimuje Nosferatu z bardzo udanym skutkiem. Jego postać jest tragiczna ale i demoniczna. Film Wernera Herzoga, także nie ma się co dziwić, że urósł do rangi klasyka, a dla niektórych jest lepszy niż oryginał z '22 roku. 

 10.DRACULA - 1979 - Wielka Brytania. Z drugiej flanki w tym samym roku, mamy do czynienia z wampirem ładnym i brytyjskim. Z minierami i w ogóle romantyka. No ale Nosferatu nie miał szans rzecz jasna.

 11.ZAGADKA NIEŚMIERTELNOŚCI - 1983 - Wielka Brytania. Traktat nad życiem wiecznym. Z Davidem Bowie i Catherine Deneuve i Susan Sarandon. Mam wrażenie, że z tego dzieła czerpali potem twórcy "Wywiadu z wampirem" bo to bardzo estetyczne i dostojne kino. 

 12.POSTRACH NOCY - 1985 - USA. Z cyklu "uważaj, bo Twój sąsiad może być wampirem". Nie wszyscy uważali. I były konsekwencje. Bardziej rozrywkowe podejście do krwiopijcy. 

 13.STRACENI CHŁOPCY - 1987 - USA. Kultowe dzieło o gangu młodych wampirów z Kieferem Sutherlandem! Niby film bardziej młodzieżowy i z elementami komedii, ale daje popalić. Czar lat 80-tych! 

 14.POCAŁUNEK WAMPIRA - 1988 - USA. Yup, to z tego filmu pochodzi mem z Nicolasem Cagem "You Don't Say". Całkiem ciekawy miks romansu, komedii, dramatu i horroru. 

 15.ZMIERZCH - WAMPIRY W ODWROCIE - 1990 - USA. Bo trudno nie wspomnieć o filmie przetłumaczonym tak jak największy gniot o wampirach ever (całe szczęście, że z dopiskiem). Jest Bruce Campbell - jest zabawa. Warto obczaić ten filmik dla niego. 

 16.DRACULA - 1992 - USA. Bardzo udane przeniesienie na duży ekran powieści Brama Stokera. Charyzmatyczny Gary Oldman, świetna charakteryzacja, kostiumy i piękne wnętrza. Plus młoda i piękna Winona Ryder. Krwiste i wykwintne danie. Świetny okres dla wampirzego kina! 

 17.WYWIAD Z WAMPIREM - 1994 - USA. I kolejna ekranizacja i znów udana choć znacznie odbiegająca od książki. Inny wygląd i wiek bohaterów, ale to nic ogląda się wspaniale, jedna z lepszych ról Cruise'a ever, wyrazisty Pitt, urocza Dunst i dostojny Banderas. Ja wiem, że "meinstrim" ale jak to się ogląda! 

 18.WAMPIR W BROOKLYNIE - 1995- USA. Jeszcze przed Bladem był taki czarny choć mało zabawny wampir. Eddie Murphy jakoś mnie nie przekonał. Nie jest to jeszcze dno totalne, ale wyżyny też nie. Średniak. 

 19.DRACULA - WAMPIRY BEZ ZĘBÓW - 1995 - USA. Mel Brooks nigdy mnie nie zawiódł. Leslie Nielsen jest najzabawniejszym wampirem ever. Uwielbiam parodie robione z sensem i polotem. Ta taka jest. Także mój osobisty klasyk! 

 20.OD ZMIERZCHU DO ŚWITU - 1996- USA. Ostatnio wspominałem jak koszmarne są sequele tego działa. Oryginał za to zwala z nóg, grindhouse'owa estetyka, dialogi, Tarantino, i Salma Hayek z wężem. Dla mnie bomba. 

 21.BLADE - WIECZNY ŁOWCA - 1998 - USA. Coraz bardziej modernistyczne podejście do tematu. Współczesne wampiry, współczesny łowca. Bezwzględny i mało sympatyczny i do tego sam będący w połowie (!) wampirem. 

 22.VAMPIRE HUNTER D: ŻĄDZA KRWI - 2000 - Japonia/USA/Hongkong. Reprezentacją Japonii niech będzie tutaj bardzo ciekawy film animowany o pewnym łowcy. Świetny klimat i niebanalna fabuła. Coby nie było, że zapomniałem o Kwitnącej Wiśni. Więcej japońskiego wampiryzmu w części serialowej. 

 23.CIEŃ WAMPIRA - 2000 - Luksemburg/USA/Wielka Brytania. Kolejne starcie z Nosferatu. Za kamerą miły pan, który dał światu cudowne i ciepłe "Begotten". Skrzyknął Johna Malkovicha i Willema Dafoe. Wyszło bardzo przyjemnie dla oka jeśli tylko lubimy wampiry w klasycznym staromodnym ujęciu. 

 24.DRACULA 2000 - 2000 - USA. Wyraźna rysa na wizerunku wampira. Film, który można sobie odpuścić szczególnie widząc porównanie do trylogii "Krzyku". Po plakacie widać, że nie będzie tak jak być powinno. Ciekawostką jest tu rola Omara Eppsa, który był podnóżkiem dla Doktora House'a.

 25.MAŁY WAMPIREK - 2000 - Holandia/Niemcy/USA. Można i tak. Familijnie o wampirku. Trzeba dzieci przygotować na to, że kiedyś zobaczą klasykę. Still Better... Story Than Twilight. 

 26.JEZUS CHRYSTUS POGROMCA WAMPIRÓW - 2001 - Meksyk/Kanada. Komedia, musical, horror, Jezus pogromca wampirów! Obrażanie uczuć religijnych! Film bardziej jako ciekawostka, bo ogólnie słaby, ale przynajmniej z jajem. 

 27.KRÓLOWA POTĘPIONYCH - 2002 - USA/Australia. Klątwa wisi nad tym filmem, królowa zginęła w wypadku samolotu, film był kiepski i doczepiono do niego tezę, że jest rzekomym nawiązaniem do "Wywiadu z Wampirem". Żen. Jedyne co zajebiste z tego filmu to muzyka grupy Korn. 

 28.UNDERWORLD - 2003 - USA/Niemcy/Węgry/Wielka Brytania. Bardzo sympatyczna seria, choć im dalej tym gorzej. Potyczki wampirów i wilkołaków z romansem głównej bohaterki w tle. Taki miks horroru z Matrixem czy Equilibrum tyle, że bez tej głębi wyżej wymienionych. 

 29.VAN HELSING - 2004 - USA/Czechy. Ponownie Kate we wdzianku tyleż obcisłym co seksownym. Bardzo rozrywkowy film, ale całkiem sympatyczny. Typowa wampiryczna przygodówka, która ma oddanych fanów. Ja się do nich  nie zaliczam, ale pominąć go tu nie wypada. Jeszcze całkiem, całkiem przyzwoicie. 

 30.STRAŻ NOCNA - 2004 - Rosja. Rosja to stan umysłu. Świetny zmodernizowany obraz o wampirach, które są wśród nas. Wielki sukces kasowy tego tytułu w kraju i całkiem spory ogólny rozgłos. Fajnie podrasowani są tutaj krwiopijcy. Film godny polecenia, jego kontynuacja także.  

 31.BLOODRYANE - 2005 - Niemcy/USA. Uwe Boll. I wszystko jasne. Czyli jak zarżnąć dobrą grę komputerową tworząc jej kulawą adaptację. Nawet cycki nie ratują tego badziewia. 

 30 DNI MROKU - 2007 - USA. Zanim wampiry pogrążą się w żelowaniu włosów i odsłaniania klaty w słońcu by sobie posparklić znalazła się grupa "odmieńców" o wysokim ilorazie instynktu samozachowawczego pragnąca ludzkiej krwi. Z udanym skutkiem. Lubię i polecam! 

 31.POZWÓL MI WEJŚĆ - 2008 - Szwecja. W tym samym roku co pozycja opisana oczko niżej ukazała się prawdziwa perełka. Historia przyjaźni/miłości chłopca odepchniętego przez społeczeństwo przez bezwzględną małą wampirzycę chwyta za serce. Europa skopała dupę Stanom. Nie dość, że bohaterowie młodsi to jeszcze bardziej dojrzali emocjonalnie. Kocham ten film! 

 32.ZMIERZCH - 2008 - USA. To jest zmierzch całego gatunku i potwarz dla wampira. Bardziej demoniczny jest już hrabia Kaczula. Nie mogę zdzierżyć tych umęczonych spojrzeń, tego fruwania po drzewach, tego mizdrzenia się. Wampir ze spiłowanymi kłami i uciętymi jajami. Jak można przelecieć kogoś będąc martwym? Przecież krew nie krąży... Te filmy nie dość, że są denne to jeszcze przeczą prawom logiki. Wilkołaki też skutecznie odziera się z bestialstwa. Na podstawie bardzo złej i nużącej książki. 

 33.ZABÓJCZE CIAŁO - 2009  - USA. Kontynuacja żenady i głupoty. Ładne buzie i nic więcej. Drewniana Fox kontra przerażona Seyfield. Pewnie się znajdą amatorzy i takich opowiastek. Ja jednak nie polecam. 

 34.LESBIAN VAMPIRE KILLERS CZYLI NOC KRWAWEJ ŻĄDZY - 2009 - Wielka Brytania. Dobra beka, slapstickowa i z cyckami. Taka w klimacie "Wysypu żywych trupów" tylko, że gorsza. Ale pewnie się troszkę pośmiejecie. No chyba, że bawi Was już mocno sam tytuł wtedy skiśniecie okrutnie. 

 35.ASYSTENT WAMPIRA - 2009 - USA. Nieco inna perspektywa. Koleś by uratować swojego przyjaciela zawiera pakt, w którym musi być asystentem krwiopijcy. Niezobowiązujące ale ciekawe. Taka przygodówka jak widać po plakacie. 

 36.KOŁYSANKA - 2010 - Polska. Jest i nasz reprezentant. Więckiewicz to i w wampira się wcieli. A Machulski dał radę. Film z dystansem i widać, że robiony w naszym w horrorach nie przodującym kraju. Ale w końcu ktoś się za to wziął  i nie wieje ch..em. 

 37.WAMPIRY I ŚWIRY - 2010 - USA. Niektóre sagi trzeba dobić. Słabe to to jak wszystko co wyszło z łap twórców tak zwanych "Movies". Parodia parodii filmów o wampirach. Lepsze to niż "dzieło", na którym bazowano. 

 38.HOTEL TRANSYLWANIA - 2012 - USA. Twórca "Laboratorium Dextera" zaserwował nam taki oto mix stworów rozmaitych. Córka wampira zakocha się w człowieku, a papa wampir będzie musiał dopilnować spraw w swoim hotelu. Takie sobie o, rozrywkowe i dla młodszego odbiorcy. "Paranorman" znacznie lepszy. 

 39.MROCZNE CIENIE - 2012 - USA. Przyszła pora na Burtona. Lekko zmęczony już tutaj się zdaje, choć film jeszcze daje radę. Depp jak zawsze przedni i bawiący się rolą, Helenka jak zawsze obrywa. No i Eva Green w blond włosach kusząca jak zawsze. 

 40.ABRAHAM LINCOLN - ŁOWCA WAMPIRÓW - 2012 - USA. Taaaaaa. Ummmmmm... Nieeeeee... Jedyne co mi się kojarzy z tym filmem dobrego to piosenka Linkin Park. Trochę mało, ale cóż. Jakie czasy takie wampiry. 


 41.BYZANTIUM - 2012 - USA/Irlandia/Wielka Brytania. Próba powrotu do formy. Gdzieś tam padały porównania do "Wywiadu..." Bardziej to filozoficzne niż krwawe i nie każdemu takie dłużyzny do gustu przemówią. Ale za to w centrum są kobitki. Ładne dwie kobitki zastanawiające się nad sensem bycia wampirem. Ciekawa i warta obejrzenia produkcja. 

W zestawie brak kontynuacji różnych serii z oczywistych powodów. Po pierwsze nie są lepsze niż oryginały po drugie nie ma się co powtarzać. Nie ma też amerykańskiego spojrzenia na "Pozwól mi wejść" i nowego "Postrachu nocy". Być może nie ma też kilku rzeczy z Christopherem Lee, które umieścilibyście na miejscu którejś z pozycji. Nie można mieć wszystkiego. Teraz czas na odnogę serialową Pozycji będzie 9 do pełnej 50! Zapraszam tych, którzy wytrwali do tego miejsca. 

WAMPIR W SERIALU

42.HRABIA KACZULA (1988-1993). Klasyk mojego dzieciństwa. Gimby nie znajo. Uwielbiałem to oglądać. I chętnie bym znowu zaczął. Każdy odcinek zwalał mnie z nóg. A opening to czysty odjazd! 

43.BUFFY: POSTRACH WAMPIRÓW(1997-2003). Był też film, ale serial go zmiata. Sarah Michelle Gellar ładnie wywijała. Dobre czasy to były oj dobre. 

44. WAMPIRZYCA MONA (1999). Bo kiedyś to na Cartoon Network leciały bajki a nie jakieś gówno. (Wyjątkiem "Pora na przygodę" i "Zwyczajny serial"). 

44.BLOOD: THE LAST VAMPIRE (2000). Ładna kreska i ładna siekanina. Fani anime znają i na pewno oglądali. Reszta powinna się zainteresować. 

46.HELLSING (2001-2002). Obrósł już kultem ten serial o pogromcy krwiopijców. Humor, akcja i krew. Kto nie widział niech się wstydzi. 

 47.WIĘZY KRWI (2006). Były tylko dwa sezony ale za to całkiem niezłe. Coś mi się obija o łeb, że oglądałem i mi się podobało. Więc dla archeologów serialów o wampirach jak znalazł. 

48. CZYSTA KREW (2008). Dałem sobie spokój po pierwszym sezonie. Nie przypadło mi to do gustu. Ale i tam ma masę fanów, więc wspomnieć wypada. 

 49.PAMIĘTNIKI WAMPIRÓW (2009). Miłosne rozterki. Trudne wybory. Niczym w "Pamiętnikach z wakacji". Chyba mniej odrażające od "Zmierzchu" choć daleko nie leży. Romantyzm i krew tylko w wydaniu z lat 90-tych. Sorry Ian, lubiłem Cię w "Lostach" ale szybko odpadłeś. Twoja mordka mnie do tego serialu nie namówi. 



 50.MOJA NIANIA JEST WAMPIREM (2011- 2012). Także tego. Cudów się nie spodziewajcie. Plakat mówi wszystko. Jest ZIELONY. Upadek totalny, no chyba, że ma się kilka lat. Ale no nie wiem, dzieciaki mają masę lepszych rzeczy do oglądania, nic dziwnego, że zdechło po dwóch sezonach. 



Skargi/pochwały/komentarze/krytyka i błędy ortograficzne na FB please. Dzięki, że dotarliście do końca! Kolejny artykuł jutro! 

2 komentarze: