SZUKAJCIE A ZNAJDZIECIE

środa, 30 kwietnia 2014

10 najciekawszych aktorów-reżyserów według FKRBZM. (część pierwsza)

A dziś miejsce na blogu chciałbym poświęcić artystom, którzy pojawiają się po obu stronach kamery. Jedni słyną z tego, że "bardziej" są reżyserami, drudzy na odwrót - swoją karierę poświęcają teraz bardziej kręceniu niż występowaniu. Być może kilka nazwisk Was zaskoczy, część będzie totalnie oczywista. Zapraszam do czytania! 

WOODY ALLEN

Najważniejsze filmy: Zelig, Annie Hall, Miłość i śmierć, Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale boicie się zapytać, Manhattan, Vicky Christina Barcelona, Blue Jasmine, Wszystko gra, Klątwa skorpiona, Drobne cwaniaczki, Przejrzeć Harry'ego, Tajemnica morderstwa na Manhattanie. 

Ten pan bardzo często pojawia się w swoich produkcjach grając neurotyków nie potrafiących się porozumiewać z kobietami. Jest to swoista terapia dla tego reżysera. Cóż z tego, że kręci filmy dość podobne do siebie jeśli w każdym można znaleźć coś ciekawego. Dość wyrównany talent aktorski i reżyserski. Choć zawsze mam wrażenie, że jak go widzę to nie gra. On po prostu jest sobą. 

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

PODZIEL SIĘ SWOIM GUSTEM FILMOWYM: Julian Pandew

Rycie bani ma wiele odcieni, niektórzy biorą je dosłownie inni lubują się w bardziej metafizycznym kinie. Julian jak się za chwilę przekonacie lubi kino pełne mocnych wrażeń, zaskakujących zdarzeń i twistów. Jego dziesiątka należy do dość mocno ryjących łeb więc idealnie wpisuje się w tematykę bloga. Zapraszam Was do zapoznania się z nią i podsyłania własnych dyszek wraz z krótkim opisem co porabiacie na co dzień i w miarę aktualnym zdjęciem. Rzecz jasna dyszki ślijcie pod fkrbzm@gmail.com To już dziewiąta odsłona cyklu dzięki, że się udzielacie! 


Siema,  mam na imię Julek i 21 lat za sobą. Nie prowadzę żadnego bloga, nigdy nie prowadziłem i – szczerze pisząc – nie mam tego póki co w planie, jednak inicjatywa bardzo mi się spodobała, gdyż jestem fanem dobrego kina. 10 pozycji to trochę mało, żeby ująć te wszystkie  mocarne wręcz filmy, które miałem okazję obejrzeć, no ale jakoś trzeba wybrnąć. Jak poprzednik dołączam swoje konto na filmwebie: http://www.filmweb.pl/user/endewidualista

niedziela, 27 kwietnia 2014

Filmy, które jakimś cudem powstały vol. 30: CZŁOWIEK-REKIN


Raz na jakiś czas film o rekinach musi być! Tym razem dzieło o mutancie, który jak możecie się domyśleć po tytule jest częściowo człowiekiem, a częściowo rekinem młotem! O-kro-pień-stwo! 


sobota, 26 kwietnia 2014

PODZIEL SIĘ SWOIM GUSTEM FILMOWYM: Stanisław Hideto Gerle (z blogu SILVER-SCREEN)

Witajcie w kolejnym wydaniu mojego wyjątkowego cyklu! Wyjątkowego bo tworzonego przez Was! Bardzo się cieszę, że akcja żyje własnym życiem, rozwija się i wciąż są chętni by brać w niej udział. To już ósme wydanie, tym razem swój gust przedstawił Wam Stasiek z blogu Silver-Screen. Zapraszam do czytania, swoje dyszki możecie wraz z krótkim opisem siebie słać pod fkrbzm@gmail.com Poprzednie wydanie z Anetą z blogu Filmowy-Świat osiągnęło ponad 500 odsłon z czego się bardzo cieszę! Zapraszam do czytania!


Cześć, nazywam się Stanisław. w sieci można mnie znaleźć pod wieloma nazwami, nigdy się do nich specjalnie nie przywiązywałem. Jestem fanem kina jako kina, nie jestem wybiórczy, ale mój gust jest wyraźnie określony. Czerpię  radość z oglądania kina gore, zaangażowanego i artystycznego. Tworzę muzykę (klasyczną z domieszką sampli elektronicznych i doom metal) w celu zabawy i rozwoju. Jestem również pisarzem-amatorem (poezja, opowiadania i powieść). Mieszkam na śląsku w okolicach Jastrzębia. Nie robię obecnie nic. Poza pisaniem powyższych rzeczy i recenzji.

Prowadzę bloga (świeżo założony), "Silver Screen" się zowie. Jest poświęcony filmowi, animacji, serialom, muzyce... Założony 22 kwietnia 2014 roku, więc jak widzicie, dopiero co. Znajdziecie go pod tym adresem:
http://silver-screen.blog.pl (w zakładce "Polecam i zapraszam" znajdziecie całość, gdzie mnie można znaleźć)

Dorzucę wam jeszcze filmweb: http://www.filmweb.pl/user/Animefun666

A oto mój TOP10 (nie są w kolejności od najlepszego, bowiem takich filmów jest więcej niż 10), to stanowczo na mało:

piątek, 25 kwietnia 2014

10 najlepszych filmowych trylogii według FKRBZM (część 1)

Dziś słów kilka o kultowych trylogiach! Jest ich całkiem sporo niektóre ich segmenty są lepsze lub gorsze od poprzedników/następców. Nie będę tu jednak wskazywać najlepszych ani najgorszych wśród nich bo właściwie nie widzę sensu w przekrzykiwaniu się o to czy środek czy finał czy początek był najlepszy. Nie ma tu specjalnego kryterium poza gatunkami. Także zapraszam do czytania! 

TRYLOGIA GANGSTERSKA: OJCIEC CHRZESTNY I, II, III (1972, 1974 1990, reż. Francis Ford Coppola)

Ach... cóż to za kreacja Brando, jaka wspaniała muzyka i ponadczasowa treść na podstawie prozy Mario Puzo. Ale to chyba oczywista oczywistość i trudno sobie wyobrazić zestawienie tego typu bez tej trylogii. 

czwartek, 24 kwietnia 2014

PODZIEL SIĘ SWOIM GUSTEM FILMOWYM: Aneta Dynowska (z blogu FILMOWY-ŚWIAT)

To miło, że tak młode osoby na poważnie myślą o pisaniu o kinematografii. Aneta nie jest jeszcze pełnoletnia a już ma na swoim koncie współpracę z niezłymi stronami i sam prowadzi własną. Jest już siódmą osobą, która wzięła udział w moim nowym cyklu! Bardzo się cieszę, że akcja się rozkręca! Rzecz jasna także możecie wziąć w niej udział podrzucając swoje dyszki pod fkrbzm@gmail.com wraz z opisem czym się zajmujecie i reprezentatywnym zdjęciem! A teraz zapraszam do czytania! 


Nazywa się Aneta i ma 17 lat. Zawsze, gdy się przedstawia mówi w trzeciej osobie. Obecnie uczy się w liceum, ale swoją przyszłość ściśle wiąże ze światem filmu. Lubi czytać książki, w szczególności Mario Puzo, słuchać popu i rocka z lat ’60-’90 oraz rozkochiwać się w kinie. Od najmłodszych lat bywała krytyczna wobec wszystkiego i wszystkich, więc postanowiła swoje negatywne cechy przekształcić w coś pozytywnego. W ten oto sposób kilka lat temu założyła Filmowy-Świat, aby dzielić się pasją i emocjami nagromadzonymi podczas kolejnych seansów. Współpracuje i pisze dla OBF (Organizacja Blogów Filmowych) oraz filmidlo.pl. Poniżej prezentuje swój TOP10, zróżnicowany podobnie jak jej osobowość.

środa, 23 kwietnia 2014

5 powodów, dla których warto obejrzeć: FUNNY GAMES (1997)

Dawno nie było tego cyklu tutaj, pora powrócić w wielkim stylu! "Funny Games" to klask Michaela Hanekego i znalazłoby się i 100 powodów dla którego warto obejrzeć obie wersje. Skupię się dziś na austriackim pierwowzorze dzieła, jest ono w pewnym sensie mocniejsze, w końcu wersja amerykańska jest tylko jej odtworzeniem ze znanymi nazwiskami w czołówce. Przed wami 5 powodów, dla których musicie to dzieło sobie przyswoić, nawet jeśli widzieliście "U.S" z 2007 roku. 

wtorek, 22 kwietnia 2014

PODZIEL SIĘ SWOIM GUSTEM FILMOWYM: Kamil Piotrkowski

Szóste wydanie akcji mającej na celu podzielenie się swoim gustem filmowym jest ponownie dość nietuzinkowe i mało mainstramowe, rzekłbym, że Kamil lubuje się w w śmietance alternatywnego podejścia do sztuki filmowej. Bracia Coen, Spike Jonze, Charlie Kaufman czy Wes Anderson to osoby znane koneserom ambitnego i trudnego kina. Zapraszam do zapoznania się z 10 pana Piotrkowskiego jest naprawdę świetna! 


W przestrzeni internetowej występuję pod nickiem Kniaz4815, poza nią jestem Kamilem z 24 wiosnami na karku. Nie prowadzę żadnego bloga, vloga lub fanpage na temat kina. Jestem jednak zafiksowany na punkcie dziesiątej muzy. Oczywiście nie stronię od filmów dosłownie ryjących banię zbyt mocno. Sporządzając ten ranking próbowałem znaleźć konsensus pomiędzy wszelkimi gatunkami sztuki filmowej. Warunek był jeden, bruzdy na korze mózgowej zostały po ich obejrzeniu przeorane na nowo. Dodatkowo dołączam adres swojego profilu na filmwebie:

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

10 najlepszych ekranowych duetów według FKRBZM (część pierwsza)

To nigdy nie jest łatwe zadanie, bo każdy by widział w takich zestawieniach kogo innego. Jest to jedynie mój indywidualny wybór podyktowany takim a nie innym widzimisię. Także nie marudźcie, że Wam kogoś brakuje! Zapraszam do czytania! 

LEON I MATHILDA ("Leon zawodowiec", 1994, reż. Luc Besson)

Dorosły mężczyzna i dziecko. Płatny morderca i jego pojętna uczennica. Przyjaźń na całe życie. Jedna z ról życia Jeana Reno i piękny start Natalie Portman. Jeden z tych duetów, o których rozmawia się przez lata. 

niedziela, 20 kwietnia 2014

PODZIEL SIĘ SWOIM GUSTEM FILMOWYM: ???

W TYM MIEJSCU BYŁO ZESTAWIENIE FILMÓW PEWNEJ UROCZEJ OSOBY, USUNĄŁEM JE NA JEJ ŻYCZENIE. KTOŚ STWIERDZIŁ, ŻE JEST NIENORMALNA I WYGLĄDA NA TO, ŻE MOŻE GO UŻYĆ PRZECIWKO NIEJ COKOLWIEK TO ZNACZY. SMUCI MNIE TO, ŻE JACYŚ NIE DO KOŃCA CHYBA ZDROWI NA UMYŚLE LUDZIE ROBIĄ INNYM TAKIE RZECZY. MAM NADZIEJĘ, ŻE WIĘCEJ TAKICH PRZYPADKÓW NIE BĘDZIE. 

sobota, 19 kwietnia 2014

10 filmów dokumentalnych, które mogą nieźle zryć banię.

Mam takie swoje porzekadło, którego często używam w opisach filmów - "Rzeczywistość ryje banie najbardziej". A że o filmach dokumentalnych nie piszę zbyt często to postanowiłem to zmienić. W końcu, na świecie dzieje się się cała masa maglujących łeb wydarzeń, które zostają zapisane na trwałe na taśmie. Część być może widzieliście, część być może jest Wam obca - łączy te filmy jedno. Mają w sobie to "ryjące coś". Zapraszam do zapoznania się z dyszką! 

MIKROKOSMOS (1996, Claude Nuridsany, Marie Pérennou)

Świat jest piękny! I ten mały i ten duży. Obserwacja tego małego może być fascynującym i pouczającym doświadczeniem. Życie insektów może być fascynujące i przypominam w pewnym sensie nasze. Dlatego należę do osób, które uważają jak chodzą i starają się nie deptać tego co mam pod nogami. W końcu to tez jest mały świat, na który powinniśmy uważać. Polecam też "Makrokosmos" z 2001, który pokazuje świat zwierząt z podobnej perspektywy jak tutaj. 

piątek, 18 kwietnia 2014

PODZIEL SIĘ SWOIM GUSTEM FILMOWYM: Kamil 'Wrathu' Kwiatkowski (ze stron TAK SIĘ DZIEJE, GDY TAK JEST i TRZYNASTY SCHRON)

No jestem pod wrażeniem, to już czwarta edycja PODZIEL SIĘ SWOIM GUSTEM FILMOWYM. Tym razem udzielił się Kamil Kwiatkowski, ze znanego tu i ówdzie Trzynastego Schronu, oraz z dziwnej komiksowej witryny Tak Się Dzieje, Gdy Tak Jest. Z jego zestawienia wynika, że lubi thrillery psychologiczne i kino post-apokaliptyczne. Zapraszam do zapoznania się z jego zestawieniem i braniem udziału w akcji. Wystarczy, że podeślecie mi swoje dyszki na maila fkrbzm@gmail.com wraz z krótkim opisem czym się zajmujecie i aktualnym zdjęciem. Akcja nie ma ograniczenia czasowego i będzie się odbywać póki będziecie się udzielać! Zapraszam do czytania! 


Nazywam się Kamil. Lubię ryjące banię filmy i muzykę, hobbystycznie lubię ryć banię muzycznie (pod pseudonimem Wrathu - eksperymentalna, elektroniczna muzyka, czerpiąca z wielu stylów) i komiksowo (absurdalny komiks "Tak się dzieje, gdy tak jest" z dość specyficznym humorem). Jestem też redaktorem strony Trzynasty Schron, traktującej o post-apokalipsie w kulturze. Mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim i studiuję filologię angielską.

Oto najlepszy ułamek filmów, które zryły moją banię.

czwartek, 17 kwietnia 2014

Pierożki z ludzkimi płodami, ciasteczka z Donniem Darko i Korn - wywiad z Pauliną Wnuk (FROM MOVIE TO THE KITCHEN)

Dość długo czekałem na odpowiedzi od Pauliny. Podróżowała, chorowała i rzecz jasna zajmowała się swoim blogiem i rodziną. Nadszedł jednak dzień, w którym pojawiły się bardzo wyczerpujące odpowiedzi autorki blogu From Movie To The Kitchen i książki "Kuchnia Filmowa". Bardzo się cieszę, że w końcu możecie naszą korespondencję przeczytać! Paulina to pełna pozytywnej energii kobieta o sprecyzowanych pasjach i osiągająca stopniowo swoje zamierzone cele. Zapraszam do czytania wywiadu i odwiedzania From Movie To The Kitchen! /D. D. M. 




Witaj Paulino! Na początku chciałbym Cię zapytać jaka była pierwsza potrawa jaką ugotowałaś pod wpływem obejrzanego filmu? 

Pierwsza filmowa potrawa, którą zrobiłam to była niebieska zupa porowa z filmu "Dziennik Bridget Jones". Za to moje pierwsze spotkanie z filmowym jedzeniem miało miejsce dużo dużo wcześniej. Gdy miałam 7 czy 8 lat, moja mama zabrała mnie do kina na film "Czy to Ty, czy to ja". W tym filmie jest scena, w której dzieciaki jedzą na obozowej stołówce wielkie bułki z mięsnym farszem. Te bułki i ich nazwa - "Jaś flejtuch" tak nam się spodobały, że moja mama postanowiła przygotować takie w domu. To było pierwsze spotkanie z filmową potrawą. Zapewne nie myślałam wtedy o tym, że założę takiego bloga, nawet nie jestem pewna czy już wtedy miałam komputer, ale to może być dowód na to, że moje przeznaczenie było zapisane już gdzieś dawno temu ;)

środa, 16 kwietnia 2014

PODZIEL SIĘ SWOIM GUSTEM FILMOWYM: Piotr Nowakowski (z blogu FILMPLANETA)

Moi drodzy! Bardzo cieszę się, że to już trzecie wydanie mojej akcji mającej na celu podzieleniem się swoim gustem filmowym. Tym razem do swojego gustu przyznał się Piotr Nowakowski należący oficjalnie do OBF - Organizacji Blogów Filmowych. Aktywnie udziela się także na moim podwórku jako FILMplaneta. Jeśli jesteście jakie filmy należą do jego ulubionych przeczytajcie! Jeśli chcecie by Wasza 10 pojawiła się na moim blogu to przyślijcie ją z krótkim opisem  uwzględniającym na jakich stronach się udzielacie (jeśli się udzielacie) i w miarę aktualnym zdjęciem na fkrbzm@gmail.com To by było na tyle, zapraszam do czytania! 


Mam na imię Piotrek i mam 25 lat. Jestem absolwentem kierunku Biotechnologia stosowana – na studiach zgłębiałem tajniki transformacji genetycznych, klonowania i wykorzystania organizmów żywych w przemyśle, produkcji żywności, farmacji i medycynie. Po godzinach od zawsze śledziłem kinowe i serialowe premiery, a jako że uwielbiam pisać, dzielić się swymi refleksjami i dyskutować, postanowiłem założyć bloga. Od ponad roku recenzuję twory popkultury w swoim własnym świecie – na mojej FILMplanecie (http://filmplaneta.blogspot.com). Współpracuję z kilkoma dystrybutorami (m.in. HBO, History, krakowskie Kino Pod Baranami), należę do Organizacji Blogów Filmowych. Jestem też członkiem Akademii Węży - Kapituły przyznającej polskie anty-nagrody filmowe Węże. Jest mi szalenie miło, że dzięki uprzejmości Dominika i jego bloga mogę dziś zaprezentować moje własne TOP10 filmów. Właśnie takie akcje pozwalają zacieśniać więzy polskich blogerów filmowych, zatem zachęcam innych do wykorzystania tej okazji.

GIF DNIA #18

THANKSKILLING (2009, reż. Jordan Downey)

wtorek, 15 kwietnia 2014

10 niezapomnianych ekranowych śmierci w historii kina i telewizji (część pierwsza) [SPOJLERY]

Jako, że ostatnio w pewnym bardzo popularnym serialu doszło do bardzo efektownego i świetnie zagranego zejścia postanowiłem przypomnieć co bardziej poruszające i zapadające w pamięć sceny śmierci. Rzecz jasna dla tych co nie oglądali pewnych filmów będą to duże spojlery także... shit happens. 

MUFASA ("Król Lew", 1994, reż. Rob Minkoff, Roger Allers) 

Chyba jeden z najbardziej traumatycznych zgonów naszego dzieciństwa. Tylko twardziele nie płakali po Mufasie. Ja płakawszy jak bóbr. Twórcy disneyowskich animacji wiedzieli, że najmłodszego widza także należy oswajać ze śmiercią. Powstała dzięki temu jedna z najbardziej poruszających scen w historii animacji. W końcu każdy z nas kiedyś traci ojca... Z drugiej strony śmieć matki Bambiego też wwierca się w zwoje i pozostaje na długi czas...

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

PODZIEL SIĘ SWOIM GUSTEM FILMOWYM: Aneta Gliwicka (z blogu ROCK'N'ROLL W WERSJI BLOND)

Moi drodzy! W poprzednim wydaniu poznaliście filmowy gust Krzyśka z Ponder Times. Odzew był niemały, jak na świeżo rozpoczętą akcję blisko 400 odsłon to całkiem sympatyczny wynik. Tym razem spowiadała się Aneta z blogu "Rock'N'roll w wersji blond" (zaglądam, czytam, polecam), nie dziwi mnie więc, że wybrane przez nią filmy posiadają rewelacyjną ścieżkę dźwiękową. Cieszy mnie, że w akcji biorą dział osoby z pasją i zaangażowaniem tworzące swój mały, własny świat. Jeśli i wy chcecie się pochwalić swoim gustem to podsyłajcie swoje zestawienia pod fkrbzm@gmail.com Razem możemy się inspirować nawzajem!

P.S. Dostałem wczoraj maila od Petera z Vader! Stwierdził, że wywiad jest dość długi i odpowiadanie trochę czasu mu zajmie. Ale jaram się samym faktem, że ma go na uwadze! Oczekujcie! /D. D. M. 


Mam na imię Aneta, urodziłam się wraz z pierwszą wiosną III RP. Ironia chciała, że akurat pierwszego maja. Już jako kilkuletni dzieciak siadałam w fotelu z wielkimi słuchawkami na uszach, podczas gdy dokoła mnie walały się pudełka po płytach Pearl Jam, Supertramp, czy The Doors. Takie już mam nietypowe wspomnienia. Obecnie niewielka blondynka w wielkich słuchawkach na głowie. A jeśli nie w słuchawkach, to w towarzystwie pamiętających PRL głośników Unitra. Wolę czarne płyty od tych srebrnych. Żyły rozsadza mi rock and roll, a głowę maksimum irytacji względem współczesnego świata. Licencjonowana polonistka, za jakiś czas magister dziennikarstwa. Z wyboru - dziennikarz i reporter radiowy. Fanka tematyki zombie, amerykańskiej motoryzacji, południa Stanów, hard rocka, Top Geara, Jägermeistera i wszelkiego zła. Na co dzień możecie mnie znaleźć na blogu Rock’n’roll w wersji blond.

sobota, 12 kwietnia 2014

PODZIEL SIĘ SWOIM GUSTEM FILMOWYM: Krzysztof Sajdek (z blogu PONDER TIMES)

Na początek kilka słów ode mnie cobyście wiedzieli co to za akcja! A jest to akcja, w której KAŻDY odważny może wziąć udział. Akcja ma na celu podzielenie się swoim gustem filmowym i zainspirowania innych do obejrzenia czegoś ciekawego - nie musi to być koniecznie zryty film ale wypadałoby by takie też się znalazły. Grunt byście wybrali 10 Waszych ulubionych filmów, krótko uzasadnili dlaczego są to właśnie te filmy i przysłali Wasze listy na mojego maila fkrbzm@gmail.com lub poprzez prywatną wiadomość na fanpage. Możecie też opisać czym ciekawym się zajmujecie i podać blogi, fanpage, zespoły,miejsca pracy cokolwiek w czym się udzielacie. A jeśli się nie udzielacie to nic nie szkodzi. Grunt byście do listy i Waszego krótkiego opisu dorzucili też swoje zdjęcie i ewentualnie prawdziwe imię i nazwisko (lub ksywę). Mam nadzieję, że akcja się rozkręci! Na pierwszy ogień przeczytajcie sobie jaki gust filmowy ma Krzysiek prowadzący blog Ponder Times! /D. D. M. 



Nazywam się Ponder. Jestem uzależniony od pisania, jak również czytania, oglądania i słuchania tego, co inni napisali (bardziej w odwrotnej kolejności, niż wymieniona). A także, w konsekwencji, pisania o tym, co przeczytałem, obejrzałem i przesłuchałem. Paradoksalnie, o sobie za wiele do napisania nie mam, ani też o tym, co sam piszę, ale mieszkam w Stalowej Woli, więc czego się spodziewać. Prowadzę bloga "Ponder Times", na którym posty pojawiają się w pełni nieregularnie, niezależnie od zapowiedzi i dotyczą mniej więcej wszystkiego, co mi do głowy przyjdzie (czyli głównie muzyki, a sporadycznie innych tworów kultury).

czwartek, 10 kwietnia 2014

Jak to jest kręcone vol. 2: LABIRYNT FAUNA


Moi drodzy, poprzednia część tego cyku była daaaawno temu pora go więc zreanimować. Dziś dostaniecie furę materiałów pokazujących jak kręcono jakże wspaniały "Labirynt Fauna". Będzie trochę o kostiumach i tworzeniu magicznego patyczaka zmieniającego się w wróżkę. Zapraszam do oglądania!

wtorek, 8 kwietnia 2014

10 najlepszych kreacji vol.6: Jack Nicholson

To było bardzo trudne zadanie. Jack ma na koncie wiele wspaniałych ról i z pewnością kilka pominąłem, ale te już sobie sami dopiszecie. Czy mój wybór wyda Wam się bardzo kontrowersyjny? Cóż, tego nie wiem, wiem natomiast, że czekaliście na ten odcinek ponad miesiąc, więc bez zbędnych ceregieli przechodzę do zestawienia. Dodam jeszcze, że w kolejnym odcinku pojawi się Tom Hanks! Zapraszam do czytania!

niedziela, 6 kwietnia 2014

5 powodów, dla których warto obejrzeć: TAKSÓWKARZ (1976)

Dziś moi drodzy słów kilka o dziele Martina Scorsese, kultowym "Taksówkarzu". Jeśli jeszcze nie mieliście okazji go obejrzeć, być może ten artykuł Wam podpowie, dlaczego warto poświęcić mu czas. Zapraszam do czytania. 

TAKSÓWKARZ (Taxi Driver, 1976, reż. Martin Scorsese)

piątek, 4 kwietnia 2014

10 najciekawszych postaci serialowych vol.1: GRA O TRON

Dziś zestawienie specjalnie dla fanów "Gry o Tron", która powraca na ekrany 7 kwietnia na HBO. Pomyślałem więc, że z tej okazji wskażę najciekawsze moim zdaniem postacie w serialu. Ja wiem, że nie ma się co do nich przywiązywać, bo giną częściej niż bohaterowie "Zagubionych", ale tu chodzi o wyrazistość i charakter. A także o to jak bardzo dana postać ma zrytą banię. No bo to w końcu dla mnie najważniejsze. Także przed Wami mój osobisty wybór dziesięciu (bardzo ciężka sprawa i selekcja) najciekawszych postaci pojawiających się w serialu. Zapraszam do czytania. 

10.JOFFREY BARATHEON 

Zaznaczę, od razu, że bardzo tej postaci nie lubię i czekam na jej nieunikniony zgon jak na gwiazdkę z nieba. Ale trzeba przyznać, że tak rozchwianej, agresywnej i naturalnie złej postaci ze świecą szukać. Syn rodzeństwa Lannisterów jest nieszanującym niczego i nikogo psychopata i pominięcie go tu byłoby grubym nietaktem. 

czwartek, 3 kwietnia 2014

5 powodów, dla których warto obejrzeć: GRA (1997)

Moi mili dziś jedno z kultowych dzieł Davida Finchera z roku 1997. Jak na mój gust znakomicie skrojone, zagrane i oprawione w elementy, które uwielbiam w thrillerach. Przed Wami 5 powodów, które powinny was na namówić do dziewiczego bądź ponownego seansu. Zapraszam do czytania. 

GRA (The Game, 1997, reż. David Fincher)

środa, 2 kwietnia 2014

5 najgorszych zakończeń serialowych ever. [SPOJLERY]

Pomysł na ten artykuł narodził się wczoraj pod wpływem ostatnich minut pewnego bardzo znanego tasiemca. Seriale zjadają nasz czas, wciągają bezlitośnie i niespodziewanie, prowokują do dyskusji i nadają elementu magicznemu naszemu życiu. Serial jest bardzo łatwo zacząć, trudniej wymyślić sensowne i satysfakcjonujące zakończenie. Jak dla mnie esencją dobrego zakończenia jest chociażby "Breaking Bad" gdzie wszystkie najważniejsze wątki zostają rozwikłane, a główny bohater dokonuje rozrachunku z samym sobą i otaczającymi go ludźmi. Równie ciekawie z finału wybrnęli twórcy "Dr House'a", optymistycznego i dającego nadzieję. Niestety twórcy niektórych tytułów nie potraktowali widzów poważnie serwując zakończenia niedorobione lub z niewyjaśnionymi ważnymi wątkami. Wybrałem 5 zakończeń rujnujących znakomite serie według swojej i Waszych sugestii, zapraszam do czytania. 

5.LOST - ZAGUBIENI (2004 - 2010)

wtorek, 1 kwietnia 2014

5 powodów, dla których warto obejrzeć: ZMIERZCH (2008)

W dzisiejszym wydaniu przyjrzę się bliżej adaptacji jakże znakomitej książki Stephenie Meyer pod tytułem "Zmierzch". Dzieło to jest dość krzywdząco traktowane jako tanie romansidło dla gimnazjalistów, a przecież jest pełne znakomitych metafor i alegorii. Spróbuję wyłonić 5 powodów, dla których naprawdę warto dać temu dziełu szansę i nie podchodzić do niego z dystansem. Zapraszam do czytania.

ZMIERZCH (Twilight, 2008, reż. Catherine Hardwicke)